Αποκλεισμός με ψηλά το κεφάλι - ΑΟ Πάρου- Παμμηλιακός 2-4

09 Μαϊος 2024 02:05

Τα έδωσαν όλα, υπερέβαλλαν εαυτούς απέναντι σε ανώτερο αντίπαλο και πήραν το ζεστό χειροκρότημα που τους άξιζε στο τέλος οι πιτσιρικάδες του ΑΟ Πάρου.

Ο Παμμηλιακός που βρισκόταν στο ημίχρονο πίσω στο σκορ, έκανε την ανατροπή και με σκορ 4-2 θα παίξει στη Νάξο τον τελικό Κυπέλλου με τη Θύελλα Καμαρίου.

Ο αγώνας ξεκίνησε με υπεροχή των φιλοξενούμενων, που έχασαν 2 καλές ευκαιρίες να προηγηθούν στο 15’ με την κεφαλιά του Δίντση και στο 22’ με το τετ α τετ του Τόσκα, όμως στο 26’ ο Μουρλάς κινήθηκε στη γραμμή της περιοχής, κοντραρίστηκε και η μπάλλα στρώθηκε στον Δαφερέρα που με συρτ’ο γωνιακό σουτ άνοιξε το σκορ 1-0.

auparou pammiliakos 101

Το γκολ έδωσε μεγάλη θετική ψυχολογία στον ΑΟ Πάρου, ανεβάζοντας την απόδοση του και στο 31’ ο Αλιφιέρης με φαλτσαριστή εκτέλεση μακρινού και από τα πλάγια εκτέλεση φάουλ, αιφνιδίασε τους πάντες κάνοντας το 2-0.

Οι παίκτες του Στάθη Τριανταφυλλίδη κυριάρχησαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, ακολουθώντας πιστά το πλάνο τους και ο Παμμηλιακός οφείλει πολλά στον τερματοφύλακα του,  που απέτρεψε το 3-0 στο 34’ και 39’ στα σουτ του Δαφερέρα.

Άλλο ένα βέβαιο γκολ έσωσε ο Φαλ που με τάκλιν πρόλαβε τον Παπαθεοδώρου προ κενής εστίας.

auparou pammiliakos 102

Στην επανάληψη η γρήγορη μείωση του σκορ στο 48’ με πλασέ του Δίντση σε 2-1, άλλαξε εντελώς τη μορφή του αγώνα.

Ο Παμμηλιακός πήρε τα ηνία του αγώνα και έχασε 3 μεγάλες ευκαιρίες μέχρι το 66’ όταν ισοφάρισε με χλιαρό σουτ του Στεφανίδη 2-2.

Αμέσως μετά στο 67’ μεγάλη αδράνεια στην άμυνα και ο Σάντα βάζει μπροστά την ομάδα του με 2-3.

Στα τελευταία λεπτά η ομάδα της Μήλου οπισθοχώρησε, ψάχνοντας αντεπιθέσεις, το ματς κυλούσε χωρίς μεγάλες φάσεις μέχρι το 92’ που ο Μπαμπακάρ τελείωσε τον αγώνα γράφοντας το τελικό 2-4.